بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن

بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن

دیسک گردن یکی از رایج‌ترین اختلالات مربوط به ستون فقرات است که به دلایل مختلفی چون افزایش سن، فشارهای ناگهانی، ضربات وارده به گردن، سوانح رانندگی، سقوط از بلندی و …

0 نظر

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲

بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن

دیسک گردن یکی از رایج‌ترین اختلالات مربوط به ستون فقرات است که به دلایل مختلفی چون افزایش سن، فشارهای ناگهانی، ضربات وارده به گردن، سوانح رانندگی، سقوط از بلندی و … رخ می‌دهد. به هر دلیلی که دچار دیسک گردن شده‌اید، باید به خوبی از آن مراقبت کنید و توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید. یکی از مهم‌ترین درمان‌های دیسک گردن در مراحل اولیه این بیماری، نحوه درست نشستن، ایستادن و خوابیدن است.در این مقاله بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن را بررسی میکنیم. افرادی که دچار دیسک گردن هستند معمولا در هنگام شب و خصوصا زمان خواب درد شدیدتری را احساس می‌کنند و با بی‌خوابی مواجه می‎گردند. برای این‌که درد ناشی از دیسک گردن  را کاهش دهید و خواب آرام‌تری داشته باشید، باید اصولی را رعایت نمایید. موقعیت قرارگیری بدن در هنگام خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ستون فقرات شما باید در حالتی قرار داشته باشد که هیچ فشاری بر روی مهره‌های گردن و دیسک‌های بین‌مهره‌ای، وارد نشود. ادامه مطلب را دنبال نمایید تا با نحوه خوابیدن برای بیماران دیسک گردن آشنا شوید. با ما همراه باشید.

بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن

دیسک گردن یک بیماری شایع است که برخی مواقع با درد زیادی همراه خواهد بود. دیسک گردن به علل مختلفی مانند تصادفات رانندگی، آسیب ناگهانی به گردن، وارد کردن فشار بیش از حد، افزایش سن و غیره ایجاد میشود. درمانهای مختلفی مانند جراحی برای این عارضه وجود دارد، اما برخی از فعالیتها مانند فیزیوتراپی، ماساژ درمانی و اصلاح شیوه زندگی مانند استفاده از بالش طبی در کاهش درد گردن موثر خواهند بود.

یکی از اقدامات مهم، اصلاح شیوه خوابیدن است که میتواند تا حد موثری به افراد مبتلا به دیسک گردن کمک کند. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی شیوه صحیح خوابیدن برای دیسک گردن و نکات مربوط به آن بپردازیم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درمانهای دیسک گردن

در ابتدا به بررسی برخی درمانهای معرفی شده برای دیسک گردن میپردازیم:

 • فیزیوتراپی: فعالیتهای ورزشی، گرمادرمانی و یا سرمادرمانی از روشهای موثر توصیه شده در این بیماری است.
 • ماساژدرمانی: ماساژهای اصولی استخوان و مفاصل توسط افراد متخصص شدت درد را کاهش میدهد.
 • دارودرمانی: در مواردی که میزان درد زیاد باشد، داروهای مسکن یا ضد التهاب موثر خواهند بود.
 • گردن بند طبی: گاهی اوقات پزشک استفاده از گردن بند طبی را تجویز میکند.
 • عدم انجام فعالیتهای سنگین: انجام فعالیتهایی مانند سوارکاری، قایقرانی و دویدنهای تند برای دیسک گردن ممنوع است.

بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن

افراد مختلف در هنگام خواب عادات متفاوتی دارند و به شیوههای گوناگون میخوابند. بدترین شیوه خوابیدن برای افراد مبتلا به دیسک گردن خوابیدن روی شکم است؛ چراکه در این حالت فشار زیادی به ستون فقرات و مهرههای گردن وارد میشود که نتیجه آن تشدید درد خواهد بود. در ادامه شیوههای صحیح خوابیدن را معرفی میکنیم. توجه داشته باشید که استفاده از بالش طبی به شما کمک میکند تا در بهترین وضعیت ممکن بخوابید.

خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت مطلوبترین حالت برای دیسک گردن است، زیرا با قرارگیری سر و ستون فقرات در یک راستا، کمترین فشار به مهرههای گردن وارد خواهد شد. البته ارتفاع بالش برای دیسک گردن در حالت خوابیدن به پشت اهمیت زیادی دارد. بالش نباید بیش از حد بزرگ یا کوچک باشد، بلکه باید به اندازهای باشد تا به حفظ این حالت طبیعی کمک کند. در این وضعیت خوابیدن بهتر است تا یک بالش کوچک زیر پاها قرار دهید.

خوابیدن به پهلو

اغلب افراد عادت دارند، به پهلو بخوابند که این نوع خوابیدن نیز برای دیسک کمر مفید خواهد بود. توجه داشته باشید که در این حالت، ارتفاع بالش برای دیسک گردن باید به گونهای باشد تا فاصله شانه تا سر را پر کند. در خوابیدن به پهلو توصیه میشود تا یک بالش کوچک و نازک بین پاها قرار داد. استفاده از بالشهای غیر استاندارد موجب میشد تا در هنگام خوابیدن به پهلو نیز به گردن فشار وارد شود.

بالش و تشک مناسب برای افراد مبتلا به دیسک گردن

یکی از عادات برخی از ما در هنگام خوابیدن استفاده از بالشهایی با ارتفاع نامناسب است. بالشهای نازک موجب میشود تا سر پایینتر از ستون فقرات قرار گیرد و همچنین بالشهای بزرگ و ضخیم سر را در ارتفاع بالاتری از کمر قرار میدهند که هر دو حالت موجب تشدید فشار بر مهرههای گردن خواهد شد.

استفاده از بالش مناسب برای افراد مبتلا به دیسک گردن اهمیت بیشتری دارد، چراکه بالشهای نامناسب میزان درد را افزایش میدهند. نحوه صحیح گذاشتن بالش زیر سر موضوع مهمی است و به همین دلیل توصیه میشود تا بالشهای طبی مورد استفاده قرار گیرند.

تشک نیز نکته مهم دیگر در افراد مبتلا به دیسک گردن است. این افراد باید از تشکهای سفتتر استفاده کنند و تشکهای نرم باعث فشار بیشتر به گردن خواهند شد.

نکات مهم برای افراد مبتلا به دیسک گردن

تحمل درد ناشی از این عارضه سخت بوده و گاهی اوقات، فرد را از انجام فعالیتهای روزانه خود باز میدارد. با رعایت برخی نکات میتوان تا حدود موثری برای کنترل این درد و ناراحتی تلاش کرد.

 • علاوه بر استفاده از بالشهای طبی در زمان خواب، در نشستنهای طولانی مدت یا تماشای تلویزیون از بالشهای گردنی استفاده نمایید.
 • انجام حرکات کششی قبل و بعد از خوابیدن به کاهش فشار بر گردن کمک کرده و از دردهای احتمالی جلوگیری میکند.
 • با وجود رعایت تمامی نکات مانند شیوه صحیح خوابیدن، ارتفاع بالش برای دیسک گردن و نحوه صحیح گذاشتن بالش زیر سر، اگر باز هم پس از بیدار شدن از خواب احساس گردن درد داشتید، دوش آب گرم گرفته و از کیسه آب گرم استفاده نمایید.
 • در زمان استفاده از کامیپوتر دقت داشته باشید تا مانیتور در حالتی قرار بگیرد تا برای نگاه کردن به آن، گردن در وضعیت نامناسبی نباشد؛ همچنین از کار کردن مداوم با کامپیوتر پرهیز کنید.
 • از ایستادن یا نشستنهای طولانی مدت بپرهیزید، زیرا مشکلات ناشی از دیسک گردن را افزایش میدهد.
 • از حمل کردن وسایل سنگین که باعث افزایش فشار به مهرههای کمر و گردن میشود خودداری کنید.
 • استفاده از تلفن همراه در طول روز را کاهش دهید.

با وجود رعایت تمامی نکات، زمانی که میزان درد در ناحیه گردن زیاد شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بالش مناسب و بهترین شیوه خوابیدن برای دیسک گردن

مهره‌های ناحیه گردن وظیفه حمل سر و جمجمه انسان را برعهده دارند و در طول روز فشار زیادی را تحمل می‌کنند. از این رو، باید حداقل چند ساعت در روز استراحت داشته باشند تا به آرامش برسند. بهترین راه برای رها کردن گردن از فشارهای وارده، قرار دادن آن در موقعیت مناسب است. برای انجام این کار، ابتدا باید بالش مناسبی را انتخاب کنید. مهم‌ترین نکته برای انتخاب بالش، نوع و ارتفاع آن است که بستگی به نحوه خوابیدن شما دارد.

 • اگر به پهلو می‌خوابید : باید ارتفاع بالش را بلندتر در نظر بگیرید. بالش‌ بلندتر گردن شما را در راستای بدنتان قرار می‌دهد.
 • اگر به پشت می‌خوابید : در این حالت ارتفاع بالش باید کم باشد تا از گردن پشتیبانی کرده و آن را در راستای نخاع قرار دهد. در واقع سطح سر نباید بالاتر از سطح بدنتان باشد.
 • اگر روی شکم می‌خوابید : در این شرایط از بالش‌های صاف استفاده کنید تا فشار زیادی به کمرتان وارد نشود.

علاوه بر این، نوع بالش نیز تاثیر بسیاری در تسکین درد گردن دارد. بالش‌های هوشمند، بالش‎‌های لاتکس و بالش‌های پر، مناسب‌ترین بالش‌ها برای گردن درد هستند:

 • بالش‌های هوشمند : بالش‌هایی هستند که در هنگام خواب شکل سر و بدن شما را به خود می‌گیرند.
 • بالش‎‌های لاتکس : این نوع بالش‌ها محافظت بالایی از سر و گردن دارند، اما در طولانی‌مدت فشرده شده و ایجاد ناراحتی می‌کنند.
 • بالش‌های پر : بالش‌های پر محبوب‌ترین نوع بالش‌ها هستند که شکل‌پذیر بوده و فشار کمتری را به گردن وارد می‌آورند.

مطالب پربازدید

بالش طبی چیست

بالش طبی چیست

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲
بالش طبی هوشمند

بالش طبی هوشمند

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲
بالش طبی چیست؟

بالش طبی چیست؟

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲
بالش مناسب برای خواب

بالش مناسب برای خواب

۲۳ مرداد, ۱۴۰۲

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *