بالش طبی چیست

بالش طبی چیست

بالش طبی چیست؟ بالش طبی نوعی بالش درمانی …

0 نظر

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲

بالش طبی چیست؟

بالش طبی نوعی بالش درمانی است که برای بهبود کیفیت خواب و محافظت از سر و گردن طراحی و ساخته شده است. این نوع بالش‌ها از فومی تشکیل شده‌اند که بر اساس مزیت حافظه‌دار بودن از سر و گردن هنگام خواب محافظت می‌کند. بالش‌های طبی می‌توانند در درمان بسیاری از دردهای جسمی مانند آرتروز و جلوگیری از خروپف مفید واقع شوند.

مواد اصلی تشکیل‌دهنده این بالش‌ها از پلیمری با نام پلی اورتان است که معمولا برای ساخت مبلمان، تشک، صندلی‌های ماشین و… از آن استفاده می‌شود. بالش مموری فوم نوعی کف پلی اورتان است که با ترکیب مواد شیمیایی الاستیک شده است. این بدان معناست که با هر فشار بالش تغییر شکل داده و با وضعیت سر و گردن شما هماهنگ می‌شود.

به مموری فوم، ویسکو الاستیک نیز گفته می‌شود. ویسکو به این معنا که شما توسط سر نیرویی به بالش وارد کرده و باعث تغییر شکل آن می‌شوید. حالت الاستیک نیز زمانی رخ می‌دهد که ماده به شکل طبیعی و اولیه خود برمی‌گردد.

این نوع بالش‌ها مطابق با سر و گردن طراحی شده‌اند. طبق تحقیقات صورت گرفته و مشاهده نتایج، بالش‌های طبی نقش مؤثری در کاهش درد و بهبود کیفیت خواب دارند. تا به حال هیچ شواهدی مبنی بر مضر بودن ساختار و مواد تشکیل‌دهنده این نوع بالش وجود نداشته و به اثبات نرسیده است. اگر شما هم با اختلال در خواب مواجه هستید و از دردهای جسمی در ناحیه سر، گردن یا کمر رنج می‌برید، می‌توانید برای تهیه بالش طبی با قیمتی مناسب از فروشگاه آنلاین سیلارس تهیه کنید.

مزایای استفاده از بالش‌ طبی

یکی از مهمترین مزایای استفاده از بالش طبی، کمک به قرار گرفتن صحیح شانه‌ها، گردن و ستون فقرات هنگام خواب است. این بالش به سالم ماندن بخش‌های مختلف بدن کمک می‌کند. همچنین بعضی از قسمت‌های بدن مانند زانوها، کمر، گردن و… که تحت فشار و استرس هستند نیز با استفاده از این بالش بهبود پیدا می‌کنند.

کاهش دردهای جسمانی

بالش طبی عوارض مربوط به ریفلاکس معده را کاهش می‌دهد. برای پیشگیری از عوارض و تسکین درد در بعضی از بیماری‌ها مانند آرتروز، سردرد، فیبرومیالژیا و… نیز متخصصان این نوع بالش را پیشنهاد می‌دهند. اگر هنگام خواب خروپف می‌کنید، می‌توانید یکی از این بالش‌ها را امتحان کنید، برخی از افراد برای جلوگیری از خروپف از این محصولات استفاده می‌کنند.

مناسب برای پوست

بالش‌های معمولی در طولانی مدت باعث ایجاد چین و چروک بر روی پوست صورت می‌شوند. بالش‌های طبی با توجه به بافت نرمی که دارند در کاهش چین و چروک بسیار تأثیرگذار هستند. همچنین هنگام استفاده از این بالش‌ها حساسیت پوستی برای شخص ایجاد نمی‌شود.

همچنین این بالش‌ها از ایجاد پف چشم نیز جلوگیری می‌کنند. هنگام خواب مایعات اطراف چشم تجمع کرده و باعث پف کردن چشم می‌شوند. برای پیشگیری شما باید سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید که استفاده از بالش طبی در این زمینه به شما کمک می‌کند.

کاهش خروپف

اگر خروپف کردن شما هنگام خواب ناشی از قرار گرفتن سر و گردن به شکل نادرست بر روی بالش باشد، می‌توانید با استفاده از بالش‌ طبی در کاهش خروپف نقش داشته باشید.

محافظت از ستون فقرات

هنگام خواب ستون فقرات، سر و گردن باید در راستای یکدیگر قرار بگیرند تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود. بالش‌های طبی با توجه به انعطاف‌پذیری و ابعاد استانداردی که دارند در هماهنگی ستون فقرات با سر و گردن مفید واقع می‌شوند.

کاهش تعریق شبانه

نوعی ژل خنک‌کننده درون بالش فوم حافظه‌دار یا مموری فوم وجود دارد که بالش را خنک نگه می‌دارد. به همین جهت بالش‌ طبی در جلوگیری از تعریق زیاد مؤثر واقع می‌شوند.

بهبود گردش خون

انعطاف‌پذیری بالش طبی هماهنگ با اندام‌های بدن در سرعت و بهبود گردش جریان خون نقش دارد. بهبود گردش خون هنگام خواب باعث کاهش دردهای کمر و گردن می‌شود.

کنترل فشار

با پخش فشار به صورت مساوی در ناحیه سر و صورت از انقباض عضلات جلوگیری می‌شود. با توجه به این مزیت افرادی که مستعد درد در ناحیه فک بوده یا هنگام خواب دندان‌قروچه می‌کنند، با استفاده از بالش‌های طبی شاهد کاهش درد و عوارض خواهند بود.

کاربرد انواع بالش‌ طبی

برخی از افراد هنگام خواب به حال جنین می‌خوابند، این شکل از خوابیدن باعث می‌شود تا سر کمی جلوتر از بدن قرار بگیرد و باعث درد در ناحیه گردن و سر می‌شود. بالش طبی کمک می‌کند تا چانه و سر در حالتی صحیح قرار بگیرد.

نوعی از بالش‌های طبی که شبیه به نعل اسب طراحی شده‌اند، مخصوص محافظت از گردن هستند. معمولا افرادی که ساعت‌های زیادی پشت فرمان اتومبیل رانندگی می‌کنند یا افرادی که در هواپیما برای ساعات طولانی می‌خوابند، از این نوع بالش‌ها استفاده می‌کنند. این بالش از گردن شما محافظت می‌کند و از متمایل شدن سر و گردن به سمت پایین جلوگیری می‌کند.

بالش طبی گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که معمولا به پشت و بر روی کمر می‌خوابند. هنگامی که شما به روی کمر می‌خوابید، نیروی جاذبه بدن شما را روی ستون فقرات متمرکز نگه می‌دارد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گردن و ستون فقرات در این وضعیت شما می‌توانید از بالش‌های طبی استفاده کنید.

اگر بر روی پهلوی خود می‌خوابید باید بالش قسمت زیر گردن شما را به خوبی پر کرده و بالاتر از سر قرار بگیرد. همچنین در این حالت چانه باید به صورت مستقیم قرار گرفته و رو به پایین خم نشود. برای محافظت از گردن و سر در پوزیشن خوابیدن به پهلو نیز می‌توانید از بالش‌های طبی استفاده کنید.

مدلهای مختلف بالش‌ طبی چیست؟

بالش شیاردار

این نوع بالش بیشتر برای محافظت از وضعیت قرارگرفتن سر و بدن هنگام خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد هنگام خواب تعریق زیادی دارند، طراحی این بالش به شکلی است که در کاهش تعریق تأثیر مثبتی دارد.

بالش گردنی

هنگام نشستن بر روی صندلی یا کار کردن پشت میز کار، سر و گردن باید در وضعیت مناسبی قرار بگیرند. بالش گردنی از خم شدن گردن و متمایل شدن به جلو جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید استفاده از این بالش برای طولانی مدت پیشنهاد نمی‌شود. این محصول انقباض‌های عضلات گردن را نیز بهبود می‌بخشد.

بالش آرتروز

افرادی که به آرتروز گردن مبتلا هستند معمولا با دردهای زیادی در ناحیه گردن و سر روبرو می‌شوند. برای کاهش دردهای آرتروز، استفاده از این نوع بالش طبی گزینه مناسبی است. این بالش به شکلی طراحی شده که شما به سه روش می‌توانید هنگام خواب از آن استفاده کرده و از گردن خود محافظت کنید. همچنین این بالش در طولانی مدت منجر به گوش‌درد نمی‌شود.

ناحیه گردن هنگام خواب همواره باید در وضعیت صحیحی قرار بگیرد. در صورت عدم توجه به این موضوع همیشه با دردهایی در ناحیه گردن، سر، کمر و شانه‌ها روبرو می‌شویم.

مطالب پربازدید

بالش طبی چیست

بالش طبی چیست

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲
بالش طبی هوشمند

بالش طبی هوشمند

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲
بالش طبی چیست؟

بالش طبی چیست؟

۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۲

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *